Meie teekond sai alguse Hommiku 5 hoonetega 2019 aasta suvel. Olles just lõpetanud Pärnus, muinsuskaitse vööndis, Kuninga tänav 18 hoone arendus- ja renoveerimisprojekti tekkis sisemine soov jätkata mõne järgmise unarusse jäänud ehituspärandi päästmisega.
Sellel hetkel leidsime müügist kaks sobivat kinnisvaraprojekti. Koostasime äriplaani, milles üks meie finantsiliselt võimekas sõber potentsiaali nägi ning Hommiku 5/1 ja 5/2 hoonete taastamine tunduski reaalse projektina.
Järgmise 6 kuu jooksul töötas Arhitektibüroo Pind välja väärika lahenduse ja taotles ehitusloa.
Eelarve saime valmis, lepingud korda ning olime juba valmis startima, kui mõni päev enne töödega alustamist tuli uudis: „Pärnu südalinnas põles neli maja. Politsei pidas kinni arvatava süütaja“.
Hommikuks oli selge, et pääsesime leebelt. Põles sisehoovi fassaad ja kuurid, katus oli jäänud õnneks tulest puutumata.
Lammutustööde algus
Alustasime nõukogudeaegsete „kultuurikihtide“ eemaldamise ja ümberehituseks vajalike lammutustöödega. Töö tegi huvitavaks väike sisehoov, kuhu prügiauto ei mahtunud manööverdama. Üle 100m3 lammutusprahti viisime objektilt minema tibatillukeste koguste kaupa, peaaegu käsitsi.
Lõpetasime lammutamise, põhikonstruktsioonid said paika ning meile avanesid muljetavaldavad vaated hoone südamest.
Samas olid konstruktsioonid väsinud ja pehkinud. Meil tekkis tõsine ärevus, kuna reaalsus oli see, et tegelesime juba paar kuud üllatustöödega, mille kohta polnud eelarves ridagi. Õnneks jõuab iga töö ükskord lõpuni.
Ehitustööde algus
Liikusime edasi ehitamise faasi, kus teadmatust ja üllatusi jäi iga päevaga vähemaks. Lisakorrus oli peale ehitatud, põrandad betoneerimiseks valmis ja fassaad hakkas ilmet võtma.
Tekkis vajadus arheoloogilisteks uuringuteks
Lõpuks jõudsime töödega nii kaugele, et pidime hakkama linnavõrkudega liitumiseks hooviala ülesse kaevama. Meie objekt asus Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitsealal, siis pidime tegelema arheoloogiliste uuringutega. Uuritud ala pindalaks kujunes 145m2.
Vanade plaanide põhjal oli lootust leida Pärnu linnamüür, mis rajati suuremas osas 14. sajandil. Müüri me küll ei leidnud, aga välja tuli eelmise hoonestuse vundament, osaliselt säilinud majaalune tellisvõlviga kelder, üksikud kaoliinist savi-piipude varte katked (17.-19.saj.) ja idamaise Bosphoruse mustriga taldriku fragmendid.
Ehitustööd jätkuvad ja lõpp paistab
Ehitustööd jätkusid kõikidel korrustel ning märkamatult jõudsime hetke, kus tundus, et lepingu tähtajaks valmisjõudmine on lihtsalt saavutatav.
Naiivselt tekkis isegi julgus sellesse kiiresse perioodi objekte juurde võtta. Üleliigne enesekindlus maksis aga kätte ja tähtajaks valmis saamiseks pidime kõvasti pingutama. Tõime Tallinna osakonnast ehitusmeeskonna appi ja õnneks olid ka kõik töövõtjad nõus enda poolt panustama.
Probleemid välisustega
Lõpp oli juba käega katsutav kui mõistsime, et hoonete peauste tootja lükkab iga kord paigalduseks ettenähtud tähtaega edasi. Nädalad hakkasid mööduma, aga uksed ei jõudnud kuidagi objektile. Iga nädal oli uus lugu, miks tarne edasi lükkus.
Lõpuks võtsime ette ekskursiooni töövõtja tootmishoonesse, et veenduda oma silmaga uste valmimises. Veendumuse asemel saime juurde hoopis unetuid öid. Polnud võimalik isegi kindlad olla, et tegemist on üldse MEIE ustega!
Probleemid lahendatud ja spurt võiduka lõpuni
Tänu sõbrast Tellija kannatlikkusele ja mõistmisele jõudsime uksed ikka ära oodata. Tagant järele on isegi naljakas mõelda, kui suur tänutunne meid pärast pikka muret ja ärevust Tootja ees valdas, kui lõpuks uksed paika pandi.
Uksed said väärikad ja kvaliteetsed ning viivitus ei tekitanud Tellijale õnneks suuri probleeme. Hooned said valmis ja andsime Tellijale üle.
Töö oli põnev ja väljakutsuv
Kokkuvõtteks saab öelda, et oli põnev töö. Hommiku 5/1 puitmaja (esmane kasutuselevõtt 1867.a) ja Hommiku 5/2 kivimaja (esmane kasutuselevõtt 1930.a) said taastatud ning uuskasutusse.
Rekonstrueerimise ja ümberehitamise tulemusena said hooned kolm bürooruumi (200m2) ja kaksteist korterit.
Tänusõnad:
- Tellija: Ivan Wong ja Suzy Wong
- Objektijuht: Hannes Kosk
- Arhitektid: Hardi Lehemaa ja Helle-Ann Ugard
- Muinsuskaitseameti Pärnumaa nõunikud
- Kõik ehitajad ja Töövõtjad
Huvitavat lugemist:
Muinsuskaitseameti tänukiri
Hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis
NOMINENT: Viimistlus ja Ehitus OÜ – Hommiku 5/1 ja 5/2