1874. aastal valminud Vana-Pärnu kalmistu kabel oli pikki aastaid kasutusel hoopis kuurina. Oma algse funktsiooni sai hoone tagasi tänu põhjalikule retaureerimisele, mis tähendas ulatuslikke töid alates põranda süvendamisest kuni lae konstruktsioonide välja vahetamiseni.
Nii fassaadi kui ka interjööri algupärase värvitooni välja selgitamiseks telliti värviuuringud.
Nähtava muutuse tegid läbi ka avatäited. Vahepeal laudadega suletud aknaavade asemel väärindavad kabelit nüüd kaheraamsed puitaknad ja püstlaudisega ust asendab korralik puidust tahveluks.
Tänu ette võetud töödele sai kalmistuvaht kabelisse ka tööruumi.
Välissein
Kabeli välisseinte lubikrohvi kahjustusi oli parandatud tsementkrohviga, krohv oli kohati irdunud, värv kulunud. Tellisosad – karniisid, kellatorn, akende ja uste ümbrused olid halvas seisukorras. Lisaks oli varasema remondi käigus laotud kabeli tagumine viil vanadest tellistest, kuid tsementmördiga ja teostus oli ebaühtlane. Osa karniiside tellistest olid veekahjustuse tõttu katkised või hävinenud, peasisssepääsu kohal olev tellissillus läbi vajunud, selle tõttu seinas pragu, mille kaudu oli kabeli seinakonstruktsiooni pääsenud sisse niiskus.
Puhastasime kabeli välisseina ja töötlesime samblike ja vetikate tõrjevahendiga, eemaldasime lahtise krohvi ja tsementkrohviga tehtud hilisemad krohviparandused. Krohvisime seina madala tsemendisisaldusega lubitsementkrohviga ning viimistlesime silikaatvärviga.
Katus
Varasema remondi käigus kaeti kabeli katus tsingitud valtsplekiga. Pleki ülespöörded on halvasti teostatud, mistõttu oli aastate jooksul tekkinud vee läbijooksud. Lae konstruktsioonide avamisel selgus, et viimase remondi käigus oli katuse puitkonstruktsoone uuendatud ja säilinud oli ainult kolm ehitusaegset laetala. Lisaks oli töid teostatud ebarahuldava kvaliteedi ja valede võtetega.
Vee läbijooksu tulemusena olid paraku saanud kahjustusi ka säilitatud algupärased laetalad ja nende säilitamine ei olnud võimalik ning tuli asendada.
Avatäited
Algupärased avatäited ei olnud säilinud ja akende avad olid suletud laudadega. Välisuks oli lihtne püstlaudisega kahetiivaline uks.
Kabelile paigaldasime kaheraamsed puitaknad. Välisukse lahendus nägi ette ühes lengis kaht ust, millest sisemine on sissepoole avanev puidust klaaspaketiga uks ja välimine väljapoole avanev puidust tahveluks.
Põrand
Algupärane põrand ei olnud säilinud ja põrandale oli paigaldatud betoonplaadid. Eemaldasime betoonplaadid ja asetasime ajutiselt kabeli välisseina äärde pritsmete eest kaitseks kuni jääva lahenduse valmimiseni.
Rajasime uue raudbetoonpõranda koos põrandaküttega ja viimistlesime suureformaadilise keraamilise põrandaplaadiga.
Siseviimistlus
Kabeli siseruumides oli niiskuskahjustusi, mille tõttu oli krohv seinapinnast ulatuslikult irdunud. Eemaldasime lahtise krohvi- ja värvikihid, tegime lubikrohviga krohviparandused ning viimistlesime seinad silikaatvärviga. Taastasime algupärase dekoori – kitsas triip lae ülaosas (äärisvööt) ja laiema triibu seina alaosas põranda kohal.
Soojustasime katusealuse, rajasime uue puitprofiilidest laekonstruktsiooni ja paigaldasime uue algupärasele ajastule omase profiiliga laudlae.
Paigaldasime uued valgustid ja asendasime pistikupesad ja lülitid uutega.
Kell ja rist
Kuna kabeli otsaviilus paikneva kella toestav terasprofiilidest konstruktsioon oli heas seisukorras, siis puhastasime liivapritsiga roostest ja viimistlesime värviga. Samuti puhastasime ja värvisime risti ning viimistlesime ristil oleva teksti kullavärviga.
Malmisulamist kell ise oli heas seisukorras, kuid seda seekord ei restaureeritud.
Kella löömise algupärane mehhanism ei olnud säilinud ja kella löödi tila külge kinnitatud nööriga kabeli välisukse juurest. Paigaldasime kellalöömiseks plokisüsteemi, et kella saaks lüüa kabeli siseruumist.
– Allikas: Vana-Pärnu kalmistu kabeli restaureerimise ja rekonstrueerimise muinsuskaitselise järelevalve aruanne. Autor Helle-Ann Urgard